1869

Cz´li Parça Nedir?

Otomotiv endüstrisindeki yedek parça sektörü son derece karmaşıktır ve yüksek bir çeşitliliğe sahiptir, sektördeki hâkim yönetim ve hizmet türleri zamanla değişir.

Bununla beraber, önemleri gereği, piyasa taleplerine parça sağlayan imalatçı ve distribütörlerin yapılarının değişimine ve uyumuna kaydadeğer ölçüde yardımcı olabilecek bazı parametreler mevcuttur. Bu etmenlerden biri kalite olup kaliteye ulaşma yöntemlerinden biri de ürünlerin belgelendirilmesidir.

Belgelendirmeden yararlanan, yalnızca yedek parça endüstrisi değildir; bu, ürünleri farklı kılan bir yön olduğundan, parçaların Belgelendirilmesi aynı zamanda kullanıcılar, atölyeler ve nihai tüketiciler için faydalıdır.

Yedek parça endüstrisi, Belgelendirme aracılığıyla, ürünlerinin kalite düzeyini göstermek ve bu sayede, tüketicilerin ürünlerini daha iyi teşhis edebilmesini ve taşıtlarının onarımında kullanılan parça ve bileşenlerin kalitesinden emin olunmasını ister.

Yedek parçaların Belgelendirilmesinin bir hedefi, otomobil onarım endüstrisinin kalite seviyesini dolaylı olarak artırmak, ürün ve hizmetleri iyileştirmektir.

Tüm diğer Belgelendirme faaliyetlerinde olduğu gibi, parçaların belgelendirilmesi:

a) Kapsam dâhilindeki endüstriyel sektör ve hizmetlerin türünü,

b) Belgelendirmeyi ve bunun piyasaya sunulmasını geliştirmeye yönelik mevcut ekonomik imkânları,

c) Endüstri ve pazarın teknik durumunu ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak zorundadır.

Bir Belgelendirme sistemi, bürokratik değil, çevik bir sisteme sahip olmalı, bu sayede farklı öğeleri bir araya getirip, tüm ilgili parçalar için katalizör görevi görebilmelidir. Farklı sektörler arasındaki bir anlaşmanın müzakeresine bir çerçeve sağlamalı, bununla beraber bilgi ve tecrübe temin etmelidir. Gerekli kalite ve güvenlik seviyelerine ulaşıldığı hususunda tüketiciler, kullanıcılar ve kamu makamlarını ikna etmek için yeterli, ahenkli bir ortam yaratmalıdır.

Bütün bunlar göz önünde tutulduğunda, CENTRO ZARAGOZA‟nın otomobil gövdesi yedek parçalarının belgelendirilmesine yönelik kuralları geliştirilmiştir.

CZ´li parçalar araştırma sektöründeki 20 yılı aşkın tecrübesi ve çalışmaları İspanyol akreditasyon makamı ENAC tarafından test laboratuarına verilen ISO-IEC 17025 belgesi ve belgelendirme sisteminin TÜV Rheiland tarafından tanınmasıyla doğrulanmış CZ tarafından kalitesi onaylanmış sertifikalı parçadır.

CZ ´ORİJİNAL´ PARÇAYI KENDİNE KISTAS OLARAK BAZ ALMAKTADIR.

Eşdeğer kalitede yedek parça, bir motorlu aracın montajında kullanılan parçalarla eşdeğer kalitede olduğu varsa mevzuat gereği aranan mecburi standartlara uygunluğunun üreticisi tarafından belgelendirilmesi gereken parçalardır.

İçerik Yorumları

  1. avatar
    Cevapla
    Arena Servis Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, Creysler, Fiat, Toyota, Volvo, Bmv Servisi Konya

    Cz´li Parça Nedir? başlıklı bu içeriğe yorum eklemek istiyorsanız lütfen faceboook hesabınızla facebook'a giriş yaparak aşağıdaki yorum alanına yorumunuzu ekleyin. Yazdığınız yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksızın sayfada yayınlanacaktır...

  2. İçeriğe Yorum Ekleyin

Renk Ayarları

Ekran Genişliği

Arkaplan

*yalnızca dar ekranda çalışır

Arkaplan Resmi

*yalnızca dar ekranda çalışır