4332

Otomatik Vites Nasıl Kullanılmalı?

Artışta trafik yoğunluğu, konforlu kullanım ve kadınların rolü büyük...
Bazıları otomatik vitesin otomobil kullanma keyfini yok ettiğini söylese de rakamlar alışkanlıkların çabuk değiştiğini gösteriyor. Türkiye´de 10 yıl öncesine kadar sadece lüks otomobiller ve yurtdışından gelen ithal otomobillerin bazılarında olan otomatik şanzıman kullanımı hızla artıyor. Öyle ki trafikteki her 100 aracın 26´sı artık otomatik vitesli.
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre toplam pazarda 2007 Ekim sonu itibarıyla otomatik şanzımanlı araç satışı 2006 yılının aynı dönemine oranla yüzde 5 arttı. En yüksek artış yüzde 35´lik artışla C segmenti (orta segment) araçlarda görüldü. Aynı dönemde tüm segmentler içindeki otomatik vitesli araç satışlarının payı da yüzde 21´den yüzde 26´ya yükseldi. Yine rapordaki bilgilere göre otomatik şanzımanlı araçların toplam satışlardan aldığı pay hızla artıyor.
Dizel de böyle başlamıştı
Türkiye´de öyle alışkanlıklar değişiyor ki sektör yetkilileri bile şaşırıp kalıyor. Örneğin dizel otomobil kullanımı 5 yıl öncesine kadar yüzde 3-5 arasında değişirken son verilere göre bu oran yüzde 50´yi geçti. Şimdi aynı moda otomatik viteste yaşanıyor. Sanıldığının aksine otomatik vites yakıt tüketimini eskisi kadar yükseltmiyor ve performanstan taviz vermiyor. Bu özellikler İstanbul´un yoğun trafiğiyle birleşince otomatik viteste patlama yaşanıyor. Ancak otomatik şanzımanlı araçların fiyatı, manuel şanzımanlı araçlara göre 2-5 bin YTL daha fazla oluyor.
Honda 4 yıldır şampiyon
Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ümit Karaarslan, Honda´nın en çok otomatik vites satan şirket olduğunu söylüyor. Geçen yıl satılan toplam 319 bin binek aracın 80 bininin yani yüzde 21´inin otomatik vitesli olduğunu belirten Karaarslan, ´Honda 11 bin 250 adetle yüzde 14 pazar payıyla birinci olmuştu. Bu yıl ocak-ekim arasında 66 bin 931 adet otomatik vites araç satıldı. Bu rakam toplam 256 binlik satışın yüzde 26´sına denk geliyor. Honda olarak bu yıl otomatik viteste pazar payımızı 10 bin 770 adetle yüzde 16´ya çıkardık. Böylece son dört yılın şampiyonu unvanımızı sürdürüyoruz.´ dedi.
Ümit Karaarslan, bu artışın en büyük nedeninin artan trafik sıkışıklığında sağlanan rahatlık ve şehir içi sürüş konforu olduğunu söylüyor. Karaarslan´a göre artık vites değişimleri eskisi gibi belirgin değil ve sarsıntı yapmıyor. Kullanıcı vitesin değiştiğini anlayamıyor. Karaarslan, Honda´nın ´Hondamatik´ sistemiyle otomatik vitesten kaynaklanan yakıt tüketimindeki artışın yüzde 12 olduğunu belirtiyor.
Honda Türkiye´nin sattığı ciplerin tamamını otomatik vitesle alıcı buluyor. Civic ve Jazz modellerinde otomatik vitesli modellerin satış oranı yüzde 70. Karaarslan, Jazz´ın müşterilerinin yüzde 70´inin de kadın olduğunu hatırlatarak kadınların rolünün büyük olduğunu ifade ediyor.
Otomatik Sorento cipte lider
Otomatik vitesli araçların artışında cip satışındaki artış da etkili oluyor. Kia´nın 2006 yılı ocak-ekim döneminde yüzde 41´ini oluşturan otomatik vitesli modeller bu yıl yüzde 44´e yükseldi. Bu yüksek oranda Kia´nın başarılı SUV (spor amaçlı aktivite) araçları Sorento ve Sportage´ın büyük etkisi oldu. 2007´nin ilk 10 ayında 18 bin 196 adede ulaşan SUV pazarında Sorento ve Sportage modelleri toplam 4 bin adetle yüzde 22.5 pazar payına sahip. 2007 Ocak-Ekim dönemi itibarıyla 2 bin 555 adet satılan Sorento, yüzde 14´lük pazar payıyla sınıfındaki liderliğini koruyor. Kia´nın ciplerinin tamamının otomatik vitesli olduğunu hatırlatmak gerekiyor.
Öte yandan Kia, yarından itibaren geçerli olan kampanyayla binek ve ticari modellerinde 4 bin YTL´ye varan indirimler uyguluyor. Ayrıca, tüm modeller için peşinatsız kredi ve yüzde 1.28 faiz oranı var.
Otomatik vitesin de kuralları var
Otomatik şanzımanlı araçta en iyi performansı elde etmek ve masraf çıkarmamak için öneriler şöyle:
Gaz pedalına basılıyken vites kolu P (park) ve N (boş) konumundan başka bir konuma getirilmemeli.
Araç hareket halindeyken P konumuna alınmamalı. Aksi takdirde ciddi hasarlar ortaya çıkabilir.
Geri vites (R) konumuna geçmeden önce aracın tamamen durması beklenmeli.
Yokuş aşağı inişlerde araç kesinlikle boşa yani N konumuna alınmamalı.
Otomatik şanzımalı araçlarda, motor çalışmadığında kesinlikle vurdurmak olarak bilinen uygulama yapılmamalı.
Otomatik şanzıman yağ değişimi zamanlarına mutlaka uyulmalı. Aksi taktirde yağ bozulur ve bozulan yağ şanzımanın performansında düşüşe ve arızalara neden olur.
L konumundaki sürüşlerde 50 Km´nin üstündeki hızlara çıkılmamalı.

İçerik Yorumları

  1. avatar
    Cevapla
    Arena Servis Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, Creysler, Fiat, Toyota, Volvo, Bmv Servisi Konya

    Otomatik Vites Nasıl Kullanılmalı? başlıklı bu içeriğe yorum eklemek istiyorsanız lütfen faceboook hesabınızla facebook'a giriş yaparak aşağıdaki yorum alanına yorumunuzu ekleyin. Yazdığınız yorum, herhangi bir onaya tabi olmaksızın sayfada yayınlanacaktır...

  2. İçeriğe Yorum Ekleyin

Renk Ayarları

Ekran Genişliği

Arkaplan

*yalnızca dar ekranda çalışır

Arkaplan Resmi

*yalnızca dar ekranda çalışır